Staffing Structure

Mrs F Craik – Acting Executive Headteacher

Mrs D Ritchie – Acting Head of School

Mr M Price – Deputy Head Teacher (Pastoral) – Currently seconded to St Joseph’s

Mr A Logan – Acting Deputy Head Teacher (Pastoral)

Mr A Skipper – Vice Chair of Governors


Senior Leadership Team:

Assistant Headteacher / Head of Career College: Mr P Given

Associate Assistant Headteacher: Miss A Fairlamb
Associate Assistant Headteacher: Mr J Hulse
Associate Assistant Headteacher: Mr P Riddle
Associate Assistant Headteacher:  Mr B Windass

Pastoral:

Co-ordinator of SEND: Mrs C Siedle
Head of Aidan House – Mr J Manuel
Head of Bede House – Miss C Close
Head of Cuthbert House – Mrs E Tiffin
Head of Hilda House – Miss L Marshall
Head of Margaret Clitherow House – Mrs C Kennedy
Assistant Head of Aidan House – Mr T Murphy
Assistant Head of Bede House – Miss J Moriera
Assistant Head of Cuthbert House – Miss M Robson
Acting Head of Bede House – Miss G McCarthy

Sixth Form

Head of Year 12: Mr S Hodder
Head of Year 13: Mr T Allen

Heads of Department:

Mathematics: Mrs H Armstrong
English: Mrs C Vasey
Science: Mrs K Forster (Acting Head)
Chemistry: Miss E Vaughan (Acting Head)
Biology: Miss N Russell (Acting Head)
Geography: Mrs K Gray
History: Miss I Goodall
Physical Education: Mr L Mence (Acting Head)
Religious Studies: Miss N Snaith
Modern Foreign Languages: Mrs C Barrett
Head of Spanish: Miss R Hume
ICT & Computer Science: Mr P Dann
Design & Technology: Mrs V Woodhouse
Business Studies & Travel: Mrs F McKenzie
Art & Design: Mrs S Gribben

Staffing List 2020/21:

Name Job Title
Mrs Francesca Craik Headteacher/Acting Executive Headteacher of St Wilfrid’s & St Bede, Peterlee
Mr Tim Allen Head of Year 13 – Teacher of Maths
Mrs Hannah Armstrong Head of Maths
Miss Steph Arnott Teacher of English
Mrs Claire Barrett Head of Department – MFL
Mrs Lisa Blyth Teacher of Technology
Mr Jim Boyle Teacher of Maths
Miss Katherine Brownbridge Teacher of Science (Teach First Y2)
Mrs Julieann Castling Teacher of Chemistry
Mrs Stephanie Charlton Teacher of Business Studies
Chiaw Yuin Chia Teacher of Mandarin (seconded to St Joseph’s)
Miss Chloe Close Head of Bede House/Teacher of Science – Chemistry (currently on maternity leave)
Mr Clayton Fox Teacher of Chemistry
Mr Paul Dann Head of Department – ICT
Miss Julia Duffy Teacher of RE
Miss Eliza Dunn Teacher of Geography (Teach First Y1)
Mrs Julienne Ellison Lead Practitioner – Maths (teaching commitments at St Joseph’s)
Miss Alex Fairlamb Associate Assistant Headteacher/Teacher of History
Mr Richard Faulkner-Johnson Teacher of Science
Mrs Kate Forster Acting Head of Science/Teacher of Biology
Mr William Fowler Teacher of English (Teach First Y2)
Mr Daniel Fuller Teacher of Maths (Teach First Y2)
Mr Ian Garbett Teacher of Science (Teach First Y1)
Mr Paul Given Assistant Headteacher – Teaching & Learning/Head of Career College/Teacher of PE
Miss Imogen Goodall Head of Department – History
Mr Phil Gordon Teacher of Computer Science
Miss Camille Graham Teacher of English
Mrs Kayleigh Gray Head of Department – Geography (Maternity leave currently)
Miss Abigail Green Teacher of Geography
Miss Emily Green Teacher of Music
Mrs Susan Gribben Head of Department – Art
Miss Jessica Griffiths Teacher of Maths – Seconded to St Bede’s
Mrs Laura Hall Lead Practitioner English
Miss Emily Hardy Teacher of Science
Mr Shaun Hodder Head of Year 12/Teacher of English
Mr Matthew Howcroft Teacher of Geography (Teach First Y2)
Mr James Hulse Associate Assistant Headteacher/Lead Practitioner – Science (Physics)
Miss Rosanna Hume Head of Spanish/Staff Governor
Mr Marc Hurst Second in Department – Maths
Mr Andrew Jackson Lead Practitioner of Geography
Miss Chloe Jeffries Teacher of Maths
Miss Amy Jones Teacher of Art
Mrs Candice Kennedy Head of Margaret Clitherow House & Career College/Teacher of RE
Mrs Nicola Lisgo Teacher of RE
Mr Anthony Logan Acting Deputy headteacher/Pastoral
Miss Isla Macdonald Head of Department – Drama
Miss Xanthe Malcolm Teacher of Science (Teach First Y1)
Mr Jed Manuel Head of Aidan House/Teacher of PE
Miss Liz Marshall Head of Hilda House/Teacher of Geography
Mrs Victoria Masters Teacher of MFL
Miss Georgi McCarthy Teacher of MFL/Acting Head of Bede House
Miss Rachel McGhie Teacher of PE
Mrs Faye McKenzie Head of Business Studies
Mr Liam Mence Acting Head of PE
Miss Joana Moreira Teacher of MFL/Assistant Head of Bede House
Mr Andrew Morgan Teacher of Science (Teach First Y1)
Mr Tommy Murphy Teacher of English/Assistant Head of Aidan House
Benjamin Naidenov Teacher of MFL (Teach First Y1)
Ms Rebecca Neale Raising Standards Lead KS5 RE
Mr David Nelthorpe Teacher of Maths – STEM Co-ordinator
Mrs Helen Nuttall Teacher of PE
Miss Charlotte Pemberton Teacher of History
Mr Mark Price Deputy Head Teacher (Pastoral) – Currently seconded to St Joseph’s
Miss Emily Quested Teacher of MFL (Teach First Y2)
Mr Paul Riddle Associate Assistant Headteacher/Teacher of PE
Mrs Denise Ritchie Acting Head of School
Miss Mia Robson Teacher of History/Assistant Head of Cuthbert House
Miss Nicole Russell Acting Head of Biology
Miss Jenni Scott Teacher of Geography (Teach First Y1)
Miss Leah Seeley Head of Psychology
Mrs Charlotte Siedle Co-ordinator of SEND
Mr Nick Smith Teacher of Mathematics
Miss Nicola Snaith Head of Department – RE
Miss Ellen Stephenson Teacher of English (Teach First Y2)
Miss Anne Stirling Teacher of History
Mrs Susan Storey Teacher of Chemistry
Miss Fatima Suleman Head of Health and Social Care
Miss Merima Suljic Teacher of English
Miss Danielle Sutherland Teacher of Science
Mr Andrew Taylor Teacher of PE
Miss Hannah Tennet Lead Practitioner – Mathematics
Mr Alexander Thain Teacher of English
Mrs Emma Tiffin Head of Cuthbert House /Teacher of Maths
Miss Yuwei Tong Teacher of Mandarin
Miss Julie Trotter Head of Girls PE
Mrs Clare Vasey Head of Department – English
Miss Emma Vaughan Lead Practitioner – Science (Chemistry)
Mr Chris Ward Teacher of Mathematics/KS5 Co-ordinator – Maths (seconded to St Joseph’s)
Mr David Watson Teacher of D&T/Engineering
Mrs Rebecca Watson Lead Practitioner – Teaching and Learning/Teacher of Music (currently on maternity leave)
Miss Michelle Wells Teacher of Science
Mrs Jane Wild Teacher of English
Mr Ben Windass Associate Assistant Headteacher – Teacher of Physics and Chemistry
Mrs Victoria Woodhouse Head of Department – Technology (currently on maternity leave)
Miss Hannah Woods Lead Practitioner – Mathematics
Teaching Assistants
Mrs Christine Pearson Teaching Assistant
Miss Francesca Martino Apprentice Teaching Assistant
Support Staff
Miss Stephanie Charman Admin Assistant
Mrs Patricia Evans Cover Supervisor
Miss Sophie Fletcher Admin Assistant
Mr Phil Gray Reprographics Assistant (seconded PM from St Joseph’s)
Miss Karen Hillcoat Admin Assistant
Mrs Deborah Hudson Attendance Officer
Mrs Delaine Johnson Finance Assistant/Cover
Mr Kevin Locklan Site Manager
Mr Michael McVeigh Assistant Site Manager
Mrs Kate Reed First Aid Support Assistant
Mrs Claire Scott Data, Assessment & Exams Manager
Mr Jack Tilley Assistant Network Manager
Mrs Lynn Watson Science Technician
Miss Sarah Wilkinson Headteacher’s PA and Support Service Lead
Mr Mark Wood Design & Technology Technician
Mrs Joanne Woodhouse Admin Officer/Pastoral & Attendance
Catering Team
Mr Mike Peterson Chef
Mr Joshua Kane Apprentice Chef
Mrs Christine Arthur Catering Assistant
Miss Julie Brown Catering Assistant
Miss Carole Cooke Catering Assistant
Mrs Ann Cooper Catering Assistant
Mrs Leanne Elstob Catering Assistant
Mrs Amanda Forster Catering Assistant
Mrs Cathrin Harrison Catering Assistant
Mrs Kathleen Lascelles Catering Assistant
Mrs Janice McStea Catering Assistant
Mrs Maria Morton Catering Assistant
Mrs Yvonne Watson Catering Assistant